Ogłoszenie

Dział "zrób to sam" oraz "literaturai instrukcje" dostępny jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników tak więc zapraszam do rejestracji

Każdy nowy użytkownik proszony jest o wysłanie do mnie prywatnej wiadomości lub e-maila w celu odblokowania niektórych funkcji m.in. tworzenie nowych wątków!!! pozdro piotrfire :)
  • Index
  •  » Hyde Park
  •  » Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

#361 2020-01-31 21:43:31

yokoslaw
cool
Skąd: dolny slask
Zarejestrowany: 2013-02-08
Posty: 4478
mieszkam w: Zgorzelec
Typ kombajnu: Case 527
Typ ciągnika: MF 5465 i 255, NH td5.115 i T7.165

Re: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Rur3k napisał(a):

yokoslaw napisał(a):

Normlnie na zgłoszenie, stwierdzili  ze jak nie ma fundamentów to pozwolenia nie musze mieć, ale to wszystko zależy od powiatu bo chłopaki opowiadali mi ze zdaża sie że bez pozwolenia na budowe nie moga kotwy w ziemie wbić .

270m2 zrobiłeś na zgłoszenie?


Nie śledzę zmian przepisów prawa budowlanego w ciągu ostatniego roku ale dotychczas było tak.

1 budynki i budowle do 35m2 - na zgłoszenie (a jak bardzo chcesz lub ma to być mieszkalny to na pozwolenie)

2 wiaty do 35m2 na działkach niezabudowanych oraz 50m2 na tych z budynkiem mieszkalnym - bez formalności.

3 tymczasowe obiekty budowlane
na zgłoszenie (bez limitu wielkości) na zgłoszenie pod warunkiem spełnienia dwóch warunków.
a) postawiony na max 180 dni
b) nie związany trwałe z gruntem


4 pozostałe budynki i budowle na pozwolenie

Nie mogę przyporządkować twojej hali do żadnej z powyższych. Najbliższe pewnie było by tymczasowy obiekt budowlany ale nie spełniasz żadnego z dwóch warunków.
1 Nie planujesz chyba co 180 dni przenosić.
2 Jeżeli użycie kotew było niezbędne do zapewnienia trwałość konstrukcji (np by wiatr nie wywrócił) to jest trwałe połączony z gruntem.( To nie musi być betonowy fundament jak niektórzy błędnie myślą) Chociaż ten przepis jest różnie interpretowany.

A jednak no i 300 metrów


mdw

Offline

 

#362 2020-02-03 12:28:34

zorak
cool
Skąd: dolnośląskie Świerzawa
Zarejestrowany: 2006-11-14
Posty: 2661
mieszkam w:
Typ kombajnu: E514
Typ ciągnika: Forterra 110, Farmtrac 675DT, c-360

Re: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

androl przecież stawiam normalnie na projekt. A geodeta drugi raz nie musi przyjeżdżać bo budynek już stoi, ale musi wystawić papier na koniec a papier wystawi dopiero jak będzie zrobiona cała papierologia po stronie projektanta i kierownika budowy.


gg 5118068

Offline

 

#363 2020-02-03 12:42:17

androl
cool
Zarejestrowany: 2013-01-19
Posty: 6146
mieszkam w: powiat ciechanowski
Typ kombajnu: Bizon ZO56 6ct107
Typ ciągnika: ZT323 6ct107,MTZ82,Ostrówek transformers

Re: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Czyli postawiłeś na zgłoszenie a teraz chcesz zalegalizować jako budynek stały ?
Co do papierologi wiem jak to jest, coś tam w życiu budowałem i wiem że po zakończeniu budowy ponownie geodeta i mapka po wykonawcza.

Offline

 

#364 2020-02-03 14:07:48

zorak
cool
Skąd: dolnośląskie Świerzawa
Zarejestrowany: 2006-11-14
Posty: 2661
mieszkam w:
Typ kombajnu: E514
Typ ciągnika: Forterra 110, Farmtrac 675DT, c-360

Re: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

dokładnie tak


gg 5118068

Offline

 

#365 2020-03-11 01:39:55

Krzysiek
cool
Skąd: Mysligoszcz/Człuchów/pomorskie
Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 10325
mieszkam w:
Typ kombajnu: fortschritt E 512
Typ ciągnika: fortschritt 323 MF 255

Re: Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Krzyczą że do 2032 eternit ma zniknąć.....
Z lektury tego tekstu wynika inaczej

PROGRAM OCZYSZCZANIA KRAJU Z AZBESTU

Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy prawne w sposób szczegółowy precyzują sposoby postępowania z wyrobami azbestowymi, począwszy od oceny stanu technicznego, poprzez ich usuwanie i stosowane wówczas zabezpieczenia, pakowanie i transport, po ich unieszkodliwienie. Działania zgodne z przepisami i procedurami, mogą zapewnić bezpieczną eksploatację wyrobów azbestowych, zagwarantować ich bezpieczne usuwanie, transport powstałych w wyniku ich usuwania odpadów niebezpiecznych oraz ich unieszkodliwienie poprzez składowanie na składowisku przeznaczonym dla odpadów azbestowych.

W celu sukcesywnego eliminowania wyrobów zawierających azbest, szczególnie z polskiego budownictwa, minimalizacji negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju oraz likwidacji szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko, opracowano „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032". Realizacja Programu została zaplanowana do roku 2032 z uwagi na wieloletnią trwałość płyt azbestowo-cementowych i innych wyrobów zawierających azbest stosowanych w budownictwie (minimum 30 lat), dużą ilość tych wyrobów, wysokie koszty ich usuwania.

OBOWIĄZKI I POSTĘPOWANIE WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW PRZY UŻYTKOWANIU OBIEKTÓW I TERENÓW Z WYROBAMI ZAWIERAJĄCYMI AZBEST.

Właściciel lub zarządca budynku, budowli, instalacji lub urządzenia technicznego oraz terenu, gdzie znajdują się wyroby zawierające azbest, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 5 sierpnia 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. 2010 nr 162 poz. 1089) ma obowiązek sporządzenia - w 2 egzemplarzach „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest”. Właściciele lub zarządcy, którzy spełnili ten obowiązek wcześniej – sporządzają następne oceny w terminach wynikających z warunków poprzedniej oceny, tzn.:

po 5-u latach, jeżeli wyroby zawierające azbest są w dobrym stanie technicznym
i nieuszkodzone,

po roku, jeżeli przy poprzedniej ocenie ujawnione zostały drobne (do 3% powierzchni wyrobów) uszkodzenia.

Wyroby, które posiadały lub posiadają duże i widoczne uszkodzenia – powinny zostać bezzwłocznie usunięte.

Właściciel lub zarządca zobowiązany jest do przechowywania oceny łącznie z dokumentacją miejsca zawierającego azbest, obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej. Dla budynków oraz obiektów budowlanych niebędących budynkami, dla których jest prowadzona książka obiektu budowlanego na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, ocena ta powinna być dołączona do książki obiektu budowlanego.

Właściciel lub zarządca obowiązany jest do przeprowadzenia inwentaryzacji (spisu z natury) wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. 2011 nr 8 poz. 31) - informacje o wyrobach zawierających azbest, właściciel, zarządca lub użytkownik sporządza w dwóch egzemplarzach:

1) jeden egzemplarz przedkłada w formie pisemnej marszałkowi województwa;

2) drugi egzemplarz przechowuje przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.

Osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami przedkładają informacje odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Wzory informacji według załączników do ww. rozporządzenia:

nr 2 – Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania.

nr 3 – Informacja o wyrobach zawierających azbest, których wykorzystywanie zostało zakończone.

AZBEST – ZABEZPIECZYĆ CZY USUWAĆ?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie sposobów bezpiecznego użytkowania oraz warunków usuwania wyrobów zawierających azbest, właściciele lub zarządcy obiektów i urządzeń budowlanych powinni dokonać identyfikacji i oceny technicznej zabudowanych wyrobów z azbestem.

W wyniku przeglądu powinna być zostać podjęta decyzja o tym czy:

- pozostawić azbest w miejscu zabudowania (dotyczy wyłącznie wyrobów "twardych"),
- zabezpieczyć wyroby zawierające azbest w miejscu jego eksploatacji w celu wyeliminowania lub ograniczenia emisji włókien azbestowych do powietrza (dotyczy wyłącznie wyrobów "twardych"),
- usunąć azbest i zastąpić go innymi materiałami (dotyczy wyrobów "miękkich" oraz "twardych" zakwalifikowanych do wymiany).

Wyroby znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz budynków, zawierające azbest o gęstości objętościowej powyżej 1000 kg/m3 (twarde) nie są zagrożeniem dla środowiska i ludzi, gdy nie są uszkodzone, a ich używanie nie stwarza groźby uszkodzenia. Takie wyroby nie muszą być usuwane.
Niewłaściwe postępowanie, na przykład przy pracach rozbiórkowych i remontowych, prowadzi do uszkodzenia materiałów i powoduje znaczne zanieczyszczenie powietrza włóknami azbestowymi. Szczególnym zagrożeniem są tu wyroby "miękkie" o wysokim udziale azbestu i małej zawartości substancji wiążącej, tym bardziej, że niezależnie od stanu technicznego, należy je usuwać z obiektów.

W wypadku niezakwalifikowania wyrobu z azbestem do wymiany, należy zabezpieczyć jego powierzchnię obudowując ją lub nakładając powłokę z lakieru. W pierwszym wypadku zabezpieczenie polega na odizolowaniu azbestu od otoczenia przez szczelne obudowanie pyłoszczelną przegrodą. Może być ona wykonana ze sklejki, płyt gipsowo-kartonowych, cegły, itp. Drugi sposób zabezpieczenia wymaga pokrycia ich powierzchni specjalnymi substancjami impregnacyjnymi (penetrującymi), które powodują wewnętrzne związanie cząstek materiału, a tym samym uniemożliwiają kruszenie się wyrobu, lub błonotwórczymi (powierzchniowymi), tworzącymi na powierzchni wyrobu szczelną i dobrze przylegającą warstwę, uniemożliwiającą odrywanie się zewnętrznych cząstek materiału

Odpady zawierające azbest mogą być unieszkodliwiane jedynie poprzez składowanie na odpowiednich składowiskach odpadów niebezpiecznych. Najbliższe takie składowisko to:


http://staszow.pl/informacja-dla-wlasci … aszow.html

Offline

 
  • Index
  •  » Hyde Park
  •  » Budowa, przebudowa i wszystko co z tym związane

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo