Ogłoszenie

Dział "zrób to sam" oraz "literaturai instrukcje" dostępny jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników tak więc zapraszam do rejestracji

Każdy nowy użytkownik proszony jest o wysłanie do mnie prywatnej wiadomości lub e-maila w celu odblokowania niektórych funkcji m.in. tworzenie nowych wątków!!! pozdro piotrfire :)

#1 2016-06-27 10:18:46

jaqbas2
początkujący
Zarejestrowany: 2016-06-25
Posty: 1

Komputer kombajnu Ernte Meister 524

Dzień dobry !

Szanowni Państwo, jest to mój pierwszy post na tym Forum. Nie mam wiele wspólnego z maszynami rolniczymi, jestem elektronikiem.
Zdarza się jednak – tak jak teraz, że zostaję poproszony o pomoc w problemach elektronicznych, które jak się okazuje w sprzętach rolniczych obecnie naszpikowanych wręcz elektroniką, przy tak trudnych warunkach pracy mogą się przydarzyć się - i to jak !
Po lekturze różnych postów na tym Forum, nie znajdując interesujących mnie informacji, postanowiłem utworzyć nowy temat i zwrócić się z zapytaniem dotyczącym komputera pokładowego z tytułowego kombajnu lub wersji 525 – to z lektury na Forum.
Dostałem do naprawy ten blok wraz z blokiem sterowania układów hydrauliki od znajomego - właściciela kombajnu.
Z jego opowiadań w kabinie, w czasie pracy nagle pojawiły się kłęby dymu i swąd spalenizny. Operator widząc co się dzieje natychmiast zatrzymał i wyłączył maszynę. Po odnalezieniu przyczyny kombajn okazał się całkowicie unieruchomiony. Uszkodzenie wspomnianych bloków elektroniki nastąpiło na skutek tego, że w czasie pracy kombajnu spadła minusowa klema z akumulatora, prawdopodobnie poluzowana - co nie zostało w porę zauważone. 
Sądząc po zakresie i charakterze uszkodzeń zapewne alternator i regulator przy pracującym przecież silniku „rozbiegły się” - co skutkowało radykalnym wzrostem napięcia zasilającego – na co wskazywały uszkodzenia zabezpieczających diod Zenera, które mogły „wytrzymać” napięcia do 40V. Diody te były zwarte, a ich obudowy wręcz porozrywane, powyginane i stopione. 
Uszkodzony był układ zasilaczy, stabilizatorów i dystrybucji zasilania (spalony – dosłownie !) w bloku sterującym pracą układów hydraulicznych no i oczywiście komputer. W bloku sterowania hydrauliką musiałem wypiłować część zwęglonej płyty aż do czystego laminatu, zamontować spalone elementy i odtworzyć ścieżki przewodami „w powietrzu”, a po uruchomieniu i sprawdzeniu poprawności pracy - usztywnić to wszystko.
Teraz, po pierwszym etapie napraw, działa prawidłowo sterownik hydrauliki i górna część panelu komputera.
Nie działa natomiast w ogóle dolna część komputera - z układami mikroprocesorowymi, mimo że dostarczane już ma prawidłowe napięcia zasilające ( 24V i 5V ).
Tak jak we wszystkich płytach elektroniki tego kombajnu, zastosowano też i tutaj druk dwustronny na laminacie szkłoepoksydowym.
Jednak ze względu na dużą ilość na tej płycie bardzo cienkich ścieżek, które dodatkowo w części swojego przebiegu są „schowane” pod wlutowanymi elementami elektronicznymi oraz ze względu na samą wielkość układu, rzeczą trudną i bardzo żmudną jest narysować choćby interesujące mnie fragmenty schematu „z natury” - z płyty. Tak we fragmentach zrobiłem ze spaloną płytą sterowników hydrauliki oraz przy naprawie uszkodzonego zasilacza impulsowego dostarczającego napięcie 5V dla układów mikroprocesorowych i bramek logicznych oraz bloku wskaźników z górnej części bloku komputera – co dało pozytywny efekt w postaci zrozumienia zasady działania i uruchomienia tych bloków.
Mam pytanie, czy ktoś z Państwa ma może schemat bloku Anzeigeeinheit – EKS ? Szczególnie tej części, która zawiera płytę z NRD-owskim odpowiednikiem mikroprocesora Zilog Z80 wraz z jego peryferiami oznaczonej jako: LP1, AZE oraz umieszczonej powyżej płyty „logiki”, na której znajdują się wyświetlacze cyfrowe - oznaczonej jako: AZK2. Będzie to dla mnie wielka pomoc w poszukiwaniu dalszych uszkodzeń.

Czy ktoś z Państwa może mi pomóc ?

jaqbas2

Ostatnio edytowany przez jaqbas2 (2016-06-27 10:41:33)

Offline

 

#2 2016-07-23 14:22:43

dariuszbar
początkujący
Zarejestrowany: 2016-07-23
Posty: 1

Re: Komputer kombajnu Ernte Meister 524

Witam
Kilka lat temu naprawiałem taką płytę
Najpierw szedłem ścieżka po ścieżce, z oscyloskopem, żeby coś znależć.
Odświeżyłem EPROMy, a następnie zacząłem wymieniać wszystkie kości na pałę
Po wymianie CPU zaczęło działać.
Teraz trafił mi się taki sam sterownik, tylko rozgrzebany przez kogoś
Możesz mi rozrysować moduł zasilacza i wysłać na dariuszbar@o2.pl
Ja mogę udostępnić instrukcję obsługi ze schematami elektrycznymi.
Mam tylko schematy połączeń zewnętrznych.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo